Windows 8 / 7 Sağ Tuşa Kısa Yol Ekleme

Windows 8‘de başlat menüsünün olmaması bazı sıkıntılara yol açabiliyor.Kullanıcıların daha kolay kontrol sağlaması için Masaüstü sağ menüye eklenebilen bir kayıt defteri girdisi hazırlanmış.Tek tıklama ile Masaüstünün sağ tık menüsüne aşağıdaki gibi kısayollar dan oluşan bir sekme ekleyebilirsiniz.Ayrıca bunu Windows 7 içinde kullanabilirsiniz.Kayıt defteri girdisini buradan indirin.

İndirdiğiniz dosyada “Sag Tusa Gorev Ekle.reg” e tıklarsanız menü sağ tık menünüze eklenecektir.Kaldırmak için “Kaldır.reg” girdisine basabilirsiniz.Eklenen özellikler,
Bilgisayarım Kısayol, Kitaplık Kısayol, Denetim Masası,  Notepad, Yapışkan Notlar,  Hesap makinesi, Ekran Yakalama Aracı,  Yeniden başlatma, Kapatma gibi özellikler.Windows 7 ve Windows 8 üzerinde denemiştir.Sorunsuz çalışmaktadır.

“Sag Tusa Gorev Ekle.reg” dosyasını not defteri ile açıp isterseniz kendiniz de kısayol ekleyebilirsiniz. Örneğin Belgelerimi Eklemek için Aşağıdaki Kodu Kullanabilirsiniz.

[code]

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CommandStore\shell\Libraries]
@="Belgelerim"
"icon"="explorer.exe"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CommandStore\shell\Libraries\command]
@="explorer.exe"

[/code]

tabi bunun gösterilmesi için dosyanın en başında olan

[code]

"SubCommands"="Bilgisayarim;Libraries;Control Panel;RemoteDesktop;Notepad;StikyNot;Calculator;SnippingTool;restart;shutdown"

[/code]

koda “Libraries” ide eklemeniz gerekiyor.

“Windows 8 / 7 Sağ Tuşa Kısa Yol Ekleme” üzerine 3 yorum

  1. windows-8-7-sag-tusa-kisa-yol-ekleme programının windows 10 için olanı var mı yada bu kısayol eklemeyi windows 10 içinde kullanabilirmiyiz ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir