İngilizce Düzensiz Fiiller – English Irregular Verbs Uygulaması

İngilizce öğrenme işini daha fazla erteleyemeyeceğimi anladığım için Amerikan Kültür’ün İngilizce Kursu’na başladım yaklaşık 3 ay önce. Fena da gitmiyordum. Ta ki, irregular verbs yani düzensiz fiiller başıma bela oluncaya kadar.

Irregular Verbs - Düzensiz Fiiller

BİRŞEY EZBERLEMEK Mİ? HAYIIIR!

İnsanın eğitim hayatında bazen önüne mutlaka ezberlemesi gereken şeyler çıkar. Çok sevdiğim ve saydığım İngilizce Hocam Eyüp Gülen de bana bu mecburi ezberlerden biriyle geldi. Bana aynen şöyle dedi: “Irregular verbs (düzensiz fiiller) İngilizce’nin çarpım tablosu gibidir.” İşte bunu dediğinde, bu işten artık kaçışımın olmadığını ve bu fiilleri bir şekilde ezberlemem gerektiğini anladım. Ne var ki mantığını tam kavrayamadığım da ve ezberlemek zorunda kaldığımda kendimi çok baskı altında hissederim. Buna bir çare bulmalıydım.

BİR DOSTA DANIŞMAK

İş arkadaşım Yavuz Kirez’e konuyu açarken biraz teselli, mümkünse bir kaçış yolu arıyordum. Yavuz’un cevabıysa oldukça netti: “ÖĞRENECEKSİN”. Ben de kendime uygun bir öğrenme yolu bulmak için soluğu google play’de aldım. Irregular verbs ve düzensiz fiiller diye yaptığım aramalarda çıkan sonuçlardan umut vadedenlere girdim. Sayısız uygulama indirdim. Ama bir türlü aradığımı bulamadım.

UYGULAMANIN DOĞUŞU

Ve sonunda bir irregular verbs uygulamasından ne beklendiğini adı gibi bilen bir android kullanıcısıydım. Ben de Yavuz’la bu uygulamayı yapmaya karar verdim. Başladık yazmaya. Programlamanın ve tasarımın ötesinde akademik bilgiye ve kelimelerin telaffuzuna da ihtiyacımız vardı. İngilizce hocam Eyüp Gülen’den yardım istedim. O da desteğini esirgemedi ve sonunda her noktasında kendi emeğimiz olan; aşağıdaki özelliklere sahip bir uygulama yaratmayı başardık.

UYGULAMANIN AMACI

Düzensiz Filler adını verdiğimiz bu uygulama, düzensiz fiillerin her halini öğrenmeyi isteyip bir türlü öğrenemeyen veya bu konuyu kafasında tabulaştırdığı için öğrenmeye kalkışmaya bile üşenenler için özel olarak tasarlanmıştır.

HİTAP ETTİĞİ İNGİLİZCE DÜZEYİ

Tüm dünyada en çok kullanılan ilk 50 İngilizce düzensiz fiili EN ÖNEMLİ 50 olarak grupladık. Sonraki gruplarsa ÖNEMLİ +50 ve UZMAN. Kısacası; yeni başlıyor veya daha fazlasını öğrenmeye çalışıyor olmanız farketmiyor. Derdiniz düzensiz fiilleri öğrenmek veya pekiştirmekse uygulamayı kullanmak için nedeniniz var demektir.

NEREDEN BAŞLAMALIYIM?

Liste bölümünde düzensiz fiilleri sıraladık, anlamlarını belirttik ve sizin için profesyonel olarak seslendirdik. Öncelikle liste sayfasını bir gözden geçirip unuttuklarınızı yeniden hatırlayabilir veya ne kadar çok öğrenmeniz gereken düzensiz fiil olduğunun farkına varabilirsiniz. Öğrenmeniz gereken çok fazla düzensiz fiil varsa, bu sizi üzmesin. Hatta sevinin, oynayacak yeni bir oyununuz oldu!

FLASHCARD ile ÇALIŞMA

LİSTE bölümünde çalışmak yerine, ÇALIŞ bölümünde de hummalı bir çalışmaya girişebilirsiniz. EN ÖNEMLİ, ÖNEMLİ +50 ve UZMAN bölümlerinin yanı sıra, size özel başka çalışma bölümlerimiz de siz uygulamayı kullandıkça aktif olacak. Aşağıda, bu diğer üç bölüme de tek tek göz atalım.

EN KÖTÜLERİM (ÇALIŞ)

Bu fiiller hata yapmakta ısrar ettikleriniz. Çok defa size sormamıza karşın çoğunlukla yanlış yaptığınız fiilleri bu bölümde flashcard tekniğiyle hafızanıza atabilirsiniz.

ŞÖYLE BÖYLE (ÇALIŞ)

Bu filler arada bir hata yaptığınız, arada bir doğru yaptığınız fiiller. Bu fiilleri de bu bölümde yine flashcard tekniğiyle hızlıca öğrenebilirsiniz.

TAM BİLDİKLERİM (ÇALIŞ)

Size defalarca sorduğumuz, doğru sayınızın farklı şekilde yanlış sayınıza üstün geldiği fiillerinizin bir araya toplandığı bölümdür. Bir fiili doğru yaptığınızda onun hemen buraya ekleneceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. O şekilde olsaydı henüz kavramadığınız fiilleri öğrendiğinizi sanırdınız. Bu yüzden “ben falanca fiili bildiydim, neden yok burada?” diye hayıflanmayınız. Bildiğinize emin olduğumuzda buraya da ekleyeceğiz.

Birkaç gündür uygulamayı kullanıyorsanız ve bu bölümünüzde hala hiç fiil yoksa üzülmeyin. Doğru sayılarınız yeterli miktarda paralel olarak artacağından, bu kısımda 1 fiile ulaştığınızda gerisi de çorap söküğü gibi gelecektir. Siz de o zaman bu bölüme girip “vay be ne çok şey biliyorum” diye böbürlenebilirsiniz.

“SEN” BÖLÜMÜ NE İŞE YARAR?

EN ÖNEMLİ, ÖNEMLİ +50 ve UZMAN bölümlerinde ne durumda olduğunuzu bu sayfadan görüntülersiniz. Kaç kelimede kötü, kaçında vasat, kaçında iyi olduğunuzu da buradan görebilirsiniz.

Günlük yaşam ve iş yaşamında İngilizce’yi, teklemeden kullanmak için EN ÖNEMLİ ve ÖNEMLİ +50 bölümlerini %100 yapmanız şart. Evet şart. Bu konuda kendinize acır ve “amaaan %80 neyime yetmiyor!” derseniz İngilizce öğrenmeyi gerçekten isteyip istemediğinizi tekrar sorgulayın deriz. UZMAN bölümüyse biraz daha takıntılı olan, “ben yaptım mı tam yaparım” diyenlerin bölümü olacaktır.

Özellikle, ileri düzeyde İngilizce bilmeyen arkadaşların bölümleri %100 yapa yapa ilerlemesinin daha iyi olacağını belirtmek isteriz. Abraham Lincoln’ün meşhur deyişiyle: “I am a slow walker, but I never walk back.” deyin, yavaş yavaş ve bol bol çalışın ama asla aceleci olmayın. Bir kere öğrenin, tam öğrenin.

SINAV BÖLÜMÜ NASIL ÇALIŞIR?

Açıkçası bir sürü puan, hesap kitap gibi konularla kafanızı karışıtrma niyetimiz yok. EN ÖNEMLİ, ÖNEMLİ +50 ve UZMAN bölümleri için 3 ayrı sınav mevcut. Süre sınırı yok. Sınavın orta yerinde, uygulamanın başka bir bölümüne geçmeniz veya uygulamadan çıkmanız size birşey kaybettirmez.

Bir kelimeyi size defalarca soruyorsak bir anlamı vardır. Bilmediklerinizi ve öğrendiklerinizi tespit edebilmemiz için bu gerekli. Bir fiilin iki durumunu birer kere bildiğiniz anda sizi o fiili biliyor kabul etseydik telefona tükürür uygulamaya da çok daha kötü şeyler yapardınız. O yüzden sabırlı olun ve hangi sınavdaysanız onu çözmeye devam edin. %100 yapana kadar vazgeçmeyin.

SİLBAŞTAN BAŞLAMAK…

Şebnem Ferah da söylüyorsa vardır bir bildiği. Bazen silbaştan başlamak gerekir. Böyle durumlar için başvurabileceğiniz bir butonumuz mevcut. Bu durumlarda SEN bölümünün en altındaki butonu kullanınız. Bu işlem tüm verilerinizi, bildiklerinizi, bilmediklerinizi siler ve geri alınamaz. O yüzden dikkatli olun.

Düzensiz Fiiller – English Irregular Verbs

Uygulamayı indirmek için http://gedevapps.com/duzensiz-fiiller adresini ziyaret edebilirsiniz.

Uygulamayı indirdikten 5 yıldız vererek  destek olabilirsiniz.

Download on the App Store

Get it on Google Play

Uygulamanın Ekran Görüntüleri:

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir