Hızlı ve Güvenli İnternet İçin Google Chrome

Bilgisayarlarımız için var olan belli başlı programlarımız var bu programlar sayesinde bilgisayarlarımız asıl anlamda kendi noktasını bulur. İşte bilgisayarımızın kendi noktasını bulması için ve gerçekten sağlam bir yapıya sahip olması için son teknolojiye uygun yazılımların olması gerekir. Ve işte o yazılımların arasında epeyce bir iddialı olan Google Chrome’yi kısaca anlatmaya çalışacağım.

Artık bilgisayarınıza program indirmeden bir çok işlemleri tarayıcıdan yapıyoruz buna örnek vermek gerekirse eskiden MSN Messenger vardı o zamanlar bu programı kimse yıkamaz artık bir idol oldu diyorduk (en azından ben öyle düşünüyordum), bugün baktığımızda kimsenin MSN’e girmediğini herkesin farklı yönlere (genelde FB) yöneldiğini görüyoruz. Bu gelişmeyi bize sunan daha hızlı bilgisayarlar ve daha kararlı çalışan, özellikli tarayıcılar. Şuanda tarayıcı bir bilgisayarın hızını gösteren bir gösterge oldu. İyi ve pahalı bir bilgisayara sahipsiniz ama Facebook’a girdiğinde kasmalar yaşıyorsa sizin bilgisayarınız kötü bir bilgisayar oluyor.

Google Chrome bugüne kadar yapılmış en iyi tarayıcı! Hem kullanıcı dostu hemde web developerların yardımcısı (Şahsen benim kankam 🙂 ) Kullanıcı; sorun çıkarmayan, sade görünümlü, herşeyi kendi halleden bir sistem ister. Google Chrome herşeyi kendi halleder sürümlerini kendi günceller size hiç hissettirmez bile. Chrome Web Store sayesinde işinizi dahada kolaylaştıracak uygulamaları tarayıcınıza indirip kullanabiliyorsunuz.

Eskiden (Chrome’den önce) ben tam bir internet explorer bağımlısıydım. Birçok tarayıcı denememe rağmen internet explorer kadar iyi bir tarayıcı bulamamıştım. İnsanlar sürekli Firefox Mozilla kullanıyordu fakat ben ihtiyacım olmadıkça (bazı cookie işlemleri için) kurmuyordum kursam bile onunla internette gezinemiyordum, bana çok itici gelen bir tarayıcı firefox. Opera, Safari’de aynı kategorideler.

Gelişen teknoloji ve değişen zamana ayak uyduramayan Internet Explorer artık tam bir cinayet sebebi olmuş durumda. Kendi kendine kurulan toolbarlar, eklentiler artık çığrından çıkmış, dayanılmaz haldeler. Kodladığın web sayfalarını diğer tarayıcılardan çok farklı  (bozuk) gösteriyor ve çoğukez if IE die başyan bir sürü kodlamayı ya explorer için tekrar yazıyorsun yada desteklemiyorsa özelliği IE için iptal ediyorsun. Yani İnternet Explorer kullanırsanız hem web sayfalarını tam özellikle kullanamıyorsunuz, hemde kaplumbağa hızında sörf yapıyorsunuz. Seçim sizin.

Talat Altun‘un dediği gibi “Microsoft birşeyi bedava veriyorsa kesin o işte bişey vardır” kesinlikle katılıyorum :).

Ve bir resimle tarayıcıları özetlemek gerekirse bu resim tam olarak durumu açıklıyor:

Veya tarayıcıları kızlara benzetirsek 🙂 :

Buraya tıklayarak İnternet Exploererin Tedavürden kaldırılması için toplanan imza kampanyasına sizde katılabilirsiniz.

Siz siz olun Google Chrome kullanın internette gezinirken zevk alın!

“Hızlı ve Güvenli İnternet İçin Google Chrome” üzerine bir yorum

  1. Sözümün arkasındayım. Yazdıklarında sonuna kadar haklısın. Fakat Microsoft’un elindeki Dünya piyasası kolay kolay kırılamayacak bir şey. İstediğin kadar kullanmasan da sen de iyi biliyorsun ki müşterinin web ortamında ki sayfalarını her türlü tarayıcıya göre ayarlaman gerekiyor. 🙂 Bu da genelde ie olduğu için hala başa dert büyük bir sorun. Ne diyelim, chrome kullanıcıları çoğalsın! Ya da biz çoğaltalım 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir