EXTpart.exe İle Sanal Makinanın Diskini Genişletmek

Sanallaştırmanın güzel taraflarından birisi, gerçek donanımlarla çalışmadığınız için, bu donanımlarda yaşayacağınız problemlerden de büyük oranda uzak olmanızı sağlamasıdır. En problemli donanımların başında, hiç kuşkusuz diskler gelir. Normalde, bir serverın diski dolduğunda ve disk alanını geleneksel silme, taşıma yöntemleriyle boşaltamadığınızda ve hele birde raid yapısı kullanmıyorsanız, işiniz zor. Ama ESX serverın güzelliklerinde birisi burada ortaya çıkıyor : diski genişletme… Hemde makinayı kapatmaya hiç gerek kalmadan.

Bir tane sanal makinam var ve ona 10 GB disk ayırmıştım ama bu alanın artık azaldığı için genişletmem gerekiyor. Şimdi ne yapmak gerekiyor bir bakalım.

Öncelikle, sanal makinamıza sağ tıklayıp “Edit Settings” konutunu verelim. Aşağıdaki ekranı görmeniz gerekiyor (Şekil1)

Şekil 1

Burada genişletmek istediğiniz diski seçin ve Provisioned size alanına eklemek istediğiniz alanı yazın. Ben 5 GB daha ekleyerek yeni size’ı 15 GB’a çıkartıyorum. (Şekil 2)

Şekil 2

İşiniz bitince ok’leyrek çıkın. Birkaç saniye sonra aşağıdaki gibi bir taskın tamamlandığını göreceksiniz. ( Reconfigure virtual machine ) Şekil 3

Şekil 3

Windows Disk yöneticisine baktığınızda, eklenmiş 5 GB alan göreceksiniz. ( Şekil 4 )

Şekil 4

Yalnız ortada bir problem var… Benim sanal makinam Windows 2003 ve bu haliyle eklenen 5 GB’ın benim için hiçbir işlevselliği yok.. Hay ben böyle gelen fazladan alanın demeyin.. Her işin bir püf noktası var. Yardımımıza Dell’in Extpart.exe adlı küçük bir programı yetişiyor.. Bu program, eklenen alanı, herhangibir şekilde bilgisyarı kapamadan yada çalışmasını engellemeden güvenle genişletiyor. Bende tek sürücü ve işletim sisteminin yüklü olduğu c:\ bölümü var. İlgili programı aşağıdaki linkten indirin ve açıp diske çıkartın..

 Dell ExtPart.exe

Daha sonra arşivden çıkardığımız exe’yi çalıştırmak için aşağıdaki komutları yazın :

Cd c:\dell\extpart à bu varsayılan ayarlala exeyi çalıştırınca extpart’ın çıkartıldığı dizine geçmenizi sağlar.

Can alıcı komut : extpart.exe c:\ 5120 ( aradaki boşluklara dikkat edin ) 5120 MB cinsinden 5 GB2ın karşılığıdır. Komut çalıştırıldıktan kısa süre sonra yeni volume size ı göreceksiniz ( Şekil 5 )

Şekil 5

Disk management’ı tekrar açıp baktığımızda C: deki alanın 14.98 GB’a çıktığını göreceksiniz. (Şekil 6 )

Şekil 6

İşte herşey bu kadar basit.. Bir başka makalemde görüşene kadar, sağlıcakla kalınız.

Altıntı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir