ASP ile Excel Dosyası Okutma

ASP ile excel dosyası okutmak pek zor bir iş değildir. Export – Import işlemlerini basite indirmek için *.xls dosyası kullanabiliriz. ASP ile tıpkı veri tabanına bağlanır gibi bağlanıp SQL komutlarıyla işlem yapacağız.

Excelde belli bir formatta verilerimizi yazdık ve bunları veri tabanına aktaracağız veya ekranda göstereceğiz. Bunun için aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz.

Üstteki kodla Excel’deki verileri ekrana yazdırdık. xlsx kullanmak istiyorsanız 2007 Office System Driver bağlantı bileşenini sunucunuza kurmanız gerekiyor.

Eğer veri tabanına yazdırmak istiyorsanız Döngü içerisindeki gerekli kontrolleri yapıp normal INSERT cümlesi kullanarak kayıt edebilirsiniz.

Mesela objRS.MoveNext önce

gibi yazarak Veritabanına bilgileri kaydettirebilirsiniz.

Buradaki SQL cümlesinde SELECT * FROM [Sayfa2$A1:Q1000] şeklinde kullanırsanız dosyamızdaki 2. Sayfadan verileri alır. A1 ilk seçilecek sutün Q1000 ise son seçilecek sutunu belirtiyor. Bunu direk olarak SELECT * FROM A1:Q1000 olarak da yazabilirsiniz buda ilk sayfadan seçecektir. Yada isterseniz excel dosyasında belli bir aralığa Ad Tanımlayarak SELECT * FROM REHBER şeklinde de kullanabilirsiniz.

Excelde “Ad Tanımlama” ise Belli bir bölgeyi seçerek Sağ tıklayıp “Ad Tanımla” seçeneğini seçip çıkan kutucuktaki “Ad” bölümüne yazabilirsiniz.

“ASP ile Excel Dosyası Okutma” üzerine 7 yorum

 1. asp ile excell dosyasını okutmak ve veri tabanına kayıt etmek için son derece kullanışlı ve anlaşılır bir makale olmuş. Fatih her zamanki gibi bilgisini konuşturmuş. Teşekkürler

 2. [Microsoft][ODBC Excel Driver] Reserved error (-5016); there is no message for this error.

  Hata bu…
  Çözm bulamıyorum.
  2012 server

 3. Çok güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık.

  Kayıt ediyorken tabloların adını tek tek yazmadan otomatik çağırabilir miyiz.

  For Each Doldur In Request.Form
  rs(“”&Doldur&””) =Request.Form(Doldur)
  Next

  nasıl yazılacağını bilmiyorum ama böyle bir kod görmüştüm formların adını otomatik getiriyordu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir